Toto je posledné Bugatti Chiron. Bude posledné naozaj?

Bugatti Chiron je to auto, čo vzniklo o odchode Bugatti Veyron do dôchodku. Vozidlo vzniklo kompletne pod taktovkou koncernu Volkswagen a veľkú mieru pričinenia na jeho živote má aj bývalý šéf Ferdinand Piëch. Dá sa povedať, že to bol jeho osobný projekt, konkrétne ešte pôvodný Veyron. Chiron je len logickou formou pokračovania nahradzujúcou Veyron v roku 2016. Odvtedy už je na trhu 7 rokov a táto generácia pomaly končí. Či skôr skončila, lebo automobilka vyrobila posledný finálny kus. Fakt, alebo fikcia?

Posledný finálny kus to bude určite, ale je jasné, že niektoré komponenty budú žiť ďalej v iných vozidlách a možno vznikne aj zopár špeciálnych sérií doplňujúcich pôvodne plánovaný počet kusov. To, čo automobilka dodala je jeden z posledných kusov s výkonom 1 100 kW/1 500 k. Osud motora bude určite zaujímavý. Je to jeden z mala 16-valcových agregátov, čo boli sériovo vyrábané. Má štyri turbá a extrémne chladiče. Údaj zrýchlenia na stovku nie je príliš relevantný, omnoho vážnejší je údaj o maximálnej rýchlosti, ale tú Bugatti nejako nekonkretizuje.

Automobilka posledným kusom rozhodne končiť nebude. Veď sa dostala do majetku inej automobilky, chorvátskej Rimac Automobili vyrábajúcej elektrické komponenty a šialené elektrické autá. Pre budúcnosť a nástupcu vyvíja motor V8 s hybridným usporiadaním, pravdepodobne s možnosťou nabíjania z elektrickej siete.

Aký je posledný kus?

Úplne finále modelu Chiron s týmto výkonom má pečiatku individualizačnej sekcie Bugatti Sur Measure. Očakáva sa, že po tejto alternatívne budú ďalšie so šialenejšími výkonmi. Automobilka vytvorila finálny kúsok kombináciou čiernej s názvom Nocturne a medenej Copper. V tomto prípade je dokonca známy aj majiteľ. Je ním Bilal Hydrie, Kanaďan pracujúci ako riaditeľ ropnej firmy a vo voľnom čase podnikateľ a, podľa vlastných slov, skúšač rizika. Taktiež podľa jeho slov si posledný Chiron objednal v novembri roku 2021. Podľa jeho ďalších slov ho vozidlo stálo viac ako 3 000 000 $.

Práve Bilalov Chiron je posledný po tom, čo automobilka dodala posledný Chiron Super Sport 300+ a tiež zvláštne vyzerajúci model Chiron Profileé. Profileé sa na aukcii predal za 10,8 milióna $. V hre sú ešte ale stále posledné kusy Chironu Pur Sport a ďalšie verzie s názvami Mistral a Bolide.

Dodávky ďalších finálnych áut Bugatti zatiaľ nezverejnilo, ale môžeme očakávať, že to bude do niekoľkých mesiacov. Jedno z týchto áut by malo byť konečným kusom zo série vozidiel poháňaných agregátom W16. Ak sa tešíte na nástupcu, tak toho uvidíte niekedy koncom budúceho roka, lebo produkciu nasledovníka vyvinutého v Rimac Automobili automobilka spustí až v roku 2026.

Ako to je vlastne naozaj?

Bugatti dodalo posledný Chiron. Ale je to len časť pravdy. Ďalšie verzie môžu ešte nasledovať a určite budú, takže finálnych kusov Bugatti Chiron bude niekoľko, závisiac od konkrétneho prevedenia a danej verzie. Majiteľ tohto kusu však môže byť spokojný so svojou voľbou, lebo jeho vozidlo pôsobí navonok elegantne a má stále dostatočne výbušnú pohonnú sústavu s extrémnym motorom a pohonom všetkých štyroch kolies. Číslo 16 v prednej maske chladiča okamžite pripomenie aj neznalému koľko valcov je za kabínou a miestom pre vodiča so spolujazdcom. Podľa fotiek je vidno, že rovnakú tému si Bilal zvolil aj pre interiér a lakovanie motora. Vidno aj, že strecha má dve oddelené strešné okná Sky View. Za tri mega dobré!

Ak chcete športové auto a nemusí to byť práve Chiron, pozrite si našu ponuku áut s výkonom nad 200 kW/272 k.